iOS 9.3 Yenilikleri

Apple dün sabah iOS 9.2.1 güncellemesi halen testte iken, iOS 9.3 Beta versiyonu ile süpriz yaptı.

iOS 9.3 Yenilikleri

iOS 9.3 güncellemesi iOS 9'a gelmiş en büyük güncelleme olacak. Yenilikler arasında yepyeni Gece Modu (Night Shift), yeni 3D Touch özelliklerine ek olarak  mevcut Notlar, CarPlay, Apple News uygulamalarında da geliştirmeler içeriyor.

MacRoumors'un derlediği liste ile iOS 9.3'den neler bekleyeceğinizi kısaca görebilirsiniz.

 

Night Shift - Night shift iPhone & iPad kullanıcıların geceleyin maruz kaldığı mavi rengi daha sarı renklere otomatik olarak değiştiren bir özellik. Yapılan çalışmalar neticesinde gece maruz kalınan mavi ışık kişinin bijolojik saatini bozarak uykuya dalmayı zorlaştırıyor. 

 

iOS 9 Night Shift

Night Shift'e Ayarlar uygulamasının "Ekran & Parlaklık" bölümünden ulaşılabiliyor. Bu bölümde, "Mavi Işık Azaltma" ayarınını kullanarak ekran rengini daha soğuk renkler yerine daha ılık renkler geçmesini ayarlayabiliyorsunuz. Tarih opsiyonu, kullanıcılara özel bir zaman aralığı tanımlamalarını ya da gün doğumu ve gün batımına göre özelliği açılmasına imkan veriyor.

 

Quick Actions - iPhone 6s ve 6s Plus kullanıcılarının cihazlarında yüklü Hava Durumu, Ayarlar, Pusula ve Sağlık uygulamaları için yeni 3D touch özellikleri var. Hava durumunun 3D touch özellikleri bulunduğunuz konuda ve kayıtlı konumlarınızdaki hava durumuna hızlıca geçmenizi sağlıyor. Ayarlar uygulaması Wi-fi, Bluetooth, Pil ve Duvar Kağıdı gibi yararlı kısayollar içeriyor. Ayrıca Sağlık Uygulaması da hızlıca Medikal Kimlik ve Kullanıcı Analiz Raporuna geçmenizi sağlıyor.

iOS 9.3 Quick Look Actions

App Store ve iTunes Store uygulamaları için de yeni 3D özellikleri mevcut. Artık App Store Uygulaması'na güçlü basarak "Tümünü Güncelle" seçeneği ile ana ekranınızdan ayrılmadan tüm uygulamalarınızı güncelleyebilirsiniz. 

 

Notlar - Artık Notlar uygulamasına erişimi Touch ID ile ve ya cihaz parolanız ile koruma altına alabilirsiniz. Böylelikle, Notlar uygulamasına her girişinizde sizden parmak izinizi okutmanız ve ya cihaz şifrenizi girmeniz istenecektir. Parola koruması not başına da ayarlanabilliyor. Ayrıca Ayarlar Uygulamasında notlarınızın oluşturulma tarihi, düzenlenme tarihi ve başlığa göre sıralanmasını sağlayabilirsiniz.

 

iOS 9.3 Notes Password Protection 

 

Sağlık Uygulaması - Sağlık Uygulaması'nda egzersiz, ağırlık, uyku gibi verilerinize bakarken artık bu verileri toplayabilen App Store uygulamalarına da direkt olarak ulaşabileceksiniz. Sağlık Uygulaması ayrıca; Apple Watch'tan gelen hareket, egzersiz bilgilerinizi ve hedeflerinizi gösteren yeni bir "Aktivite" grafiğine de sahip.

 

Wallet/Apple Pay - Wallet kullanırken artık sol alt köşeden biletinizin ve ya indirim kartınızın bağlı olduğu uygulamaya ulaşabileceğiniz bir link bulunuyor.


 

Siri - iOS 9.3 güncellemesi ile birlikte Siri'ye; Malay (Malezya), Fince (Finlandiya) ve İbranice (İsrail) dil desteği de geliyor.


iOS 9.3 Yenilikleri
İrtibatta Kalın

iKOL & MP Publish are Trademarks of ikol Mobile Software Company.

Copyright © 2011 - 2024 IKOL. All Rights Reserved.